flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Увага, суд перейменовано з Баглійський районний суд міста Дніпродзержинська

Правила організації ефективного судочинства

«ЗАТВЕРДЖЕНО»

Рішенням зборів суддів

Південного районного суду

міста  Кам’янського

№ 3  від  07 травня 2025 року

 

П Р А В И Л А

ОРГАНІЗАЦІЇ ЕФЕКТИВНОГО СУДОЧИНСТВА

Гарантування державою захисту прав та свобод людини і громадянина судом - важливий складник правової держави, якою Україна проголосила себе у статті 1 Конституції України.

Необхідними передумовами ефективного судочинства є добросовісна реалізація учасниками справи процесуальних прав (недопущення зловживання цими правами), сумлінне виконання встановлених законом обов’язків, дотримання всіма суб’єктами судового провадження етичних норм.

Прагнучи підвищити ефективність здійснення цивільного та кримінального судочинства, скоротити строки розгляду справ і запровадити єдині підходи до вирішення справ із дотриманням принципу верховенства права, недопущення зловживання правами, суд уважає за необхідне визначити спільні правила реалізації процесуальних прав і обов’язків учасників цивільного та кримінального проваджень у тій частині, у якій вони прямо не врегульовані відповідним процесуальним законом.

Мета суду - забезпечити здійснення ефективного цивільного та кримінального судочинства; у максимально короткі строки провести розгляд справи, уникаючи безпідставних відкладень та надмірного формалізму; видати за його результатами законне й обґрунтоване судове рішення.

Ці правила організації ефективного судочинства в судах першої інстанції (далі - Правила) розроблено з урахуванням положень статей 1, 3, 55, 131-1, 131-2 Конституції України, статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статті 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Рекомендацій СМ/Кес (2010) № 12 Комітету Міністрів Ради Європи від 17 листопада 2010 року щодо суддів: незалежність, ефективність та обов’язки, ґрунтуються на принципі верховенства права, відповідають цивільному та кримінальному процесуальному законодавству України, запроваджуючи єдині стандарти розгляду справ та розв’язання окремих процесуальних питань щодо застосування суддівського розсуду.

Правила розроблено з урахуванням європейських традицій, оскільки роботу над ними проведено в рамках українсько-нідерландського проєкту «Судова влада і суспільство», який реалізується Центром міжнародної правової співпраці (СГЬС) за підтримки програми Королівства Нідерланди МАТКА «Від уряду до уряду» на 2020-2024 роки.

 

Загальні правила поведінки учасників судового провадження та інших осіб

  1. Ураховуючи принцип гласності судового розгляду, розгляд справ у суді проводяться усно та відкрито, крім випадків, передбачених процесуальним законодавством. Будь-яка особа має право бути присутньою у відкритому судовому засіданні.
  2. Судочинство в судах провадиться державною мовою, а тому судові засідання в судах першої інстанції проводяться виключно українською мовою.
  3. З метою забезпечення громадського порядку під час судового засідання, безпеки учасників провадження й охорони приміщення та майна суду відвідувачі суду зобов’язані мати при собі документи, що посвідчують особу, і показувати їх на вимогу суддів, працівників апарату суду та співробітників судової охорони.
  4. Учасники судового провадження у спілкуванні із суддями, працівниками суду, між собою в судовому засіданні та у приміщенні суду повинні дотримуватися загальновизнаних етичних норм поведінки, бути ввічливими й толерантними, дотримуватися високої культури спілкування, уникати заподіяння шкоди честі, гідності та діловій репутації інших осіб.

Неприпустимо відвідувати приміщення суду громадянами у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння. Такі особи не допускаються до приміщення суду. Про факт перебування у громадському місці - суді - у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння повідомляють органи поліції для вжиття відповідних заходів реагування.

Для відвідування суду одяг потрібно обирати відповідно до норм суспільної моралі та прийнятний для громадського місця (уникайте відвідування суду в майках, шортах, іншому занадто відкритому одязі).

  1. У приміщенні суду на мобільному телефоні слід увімкнути беззвучний режим.

Під час судового засідання проведення розмов чи переписки засобами мобільного

телефонного зв’язку забороняється.

  1. Під час розгляду справ особи, присутні в залі судового засідання, зокрема представники медіа, можуть проводити фото-, відео- та аудіозапис із використанням портативних технічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням положень кодексів України, якими визначено, що фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Транслювання судового засідання в Інтернеті може бути здійснено виключно з дозволу суду або у випадках, установлених процесуальними законом, за наявності завчасно поданого обґрунтованого клопотання й технічної можливості суду.

Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також транслювання судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання і здійсненні учасниками судового провадження їхніх процесуальних прав.

Офіційним записом судового засідання є лише технічний запис, здійснений судом у порядку, передбаченому відповідним процесуальним Кодексом.

Ці Правила не застосовуються до справ, призначених до розгляду в закритому засіданні.

  1. Під час судового засідання висловлення своєї думки, заперечення щодо дій інших учасників судового провадження здійснюється виключно на відповідних стадіях судового розгляду справи і з дозволу головуючого у справі судді.
  2. До учасників судового провадження та інших осіб, присутніх у судовому засіданні, за порушення порядку під час судового засідання або невиконання ними розпоряджень головуючого судді можуть бути застосовані заходи процесуального примусу, передбачені відповідним процесуальним законом та Кодексом України про адміністративні правопорушення.
  3. Учасники судового провадження зобов’язані з розумним інтервалом часу самі цікавитися провадженням у їхній справі, добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов’язки, виявляти інтерес до стадії розгляду справи, перевіряти офіційний сайт суду, Єдиний державний реєстр судових рішень тощо.
  4. Права та обов’язки присяжних, які беруть участь у розгляді справ у складі суду:

 

 

  1. Під час звернення до суду та проголошення його рішення учасники судового провадження й інші особи, присутні в залі суду, повинні встати, ураховуючи, що це прояв поваги до суду та рішення суду, проголошеного іменем України. Винятки із цього правила можуть бути встановлені судом для осіб, які за станом свого здоров’я не можуть вчинити відповідну дію.
  2. З метою підтримання авторитету судової влади, дотримання принципу незалежності суддів учасниками судового провадження, представникам громадськості та медіа не рекомендується публічно коментувати зміст або надавати правову оцінку судовому рішенню до набрання ним законної сили.

 

 

ЦИВІЛЬНЕ СУДОЧИНСТВО

 

РОЗДІЛ І. Порядок подання процесуальних документів

Обсяг процесуального документа має бути розумним, з урахуванням складності справи чи питання, яке вирішує суд, орієнтовним обсягом до 25 сторінок друкованого тексту.

Документи, що подають до суду в друкованій формі, повинні містити підпис особи, яка їх подає.

Відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги» документи, подані в електронній формі, мають бути підписаними кваліфікаційним електронним підписом або підписом, прирівняним до власноручного підпису.

Відтиск факсиміле, штампу чи іншим способом виконані зображення підпису особи в поданих до суду документах не можуть вважатися такими, що підтверджують особистий (власноручний) підпис особи, тому такі документи вважаються такими, що не містять підпису особи.

Учасники судового провадження можуть подавати процесуальні документи безпосередньо до канцелярії суду, надсилати на електронну адресу суду, а також через «Електронний суд» (ЄСІТС) та відділення поштового зв’язку.

Копії процесуальних документів у випадках, установлених процесуальним кодексом, мають бути направлені іншим учасникам судового провадження, про що до поданого процесуального документа мають бути надані відповідні докази.

Якщо учасник справи пропустив установлений законом або судом процесуальний строк для вчинення процесуальної дії, до процесуального документа потрібно надати клопотання про поновлення або продовження процесуального строку із зазначенням поважності причин пропуску такого строку.

Доказові документи не подають в оригіналах, якщо інше не встановлено законом та Правилами. Копії доказів обов’язково посвідчують у спосіб, передбачений процесуальним законом.

 

 

РОЗДІЛ ІІ. Питання відводу і самовідводу судді (складу суду)

 

Винятковий випадок - це випадок, який становить виняток серед загальних правил, який нечасто трапляється, особливий, надзвичайний.

 

 

 

 

РОЗДІЛ ІІІ. Планування судових засідань та повідомлення щодо справ

Суд, за можливості, ураховує зайнятість адвокатів, призначає розгляд справи на дату в межах процесуальних строків розгляду справи та графіка роботи суддів.

 

Учасники справи в першій заяві до суду мають указати актуальний номер телефону та електронну пошту, а також месенджер, на який може бути надіслано повідомлення.

Заява, подана в суді першої інстанції, є дійсною на всіх стадіях судового розгляду.

У разі зміни контактних даних учасник справи зобов’язаний негайно повідомити про це суд.

Днем вручення судової повістки, надісланої на електронну пошту, є день отримання судом повідомлення про доставлення судової повістки на офіційну електронну адресу особи.

Якщо немає даних електронної пошти та номера телефону учасника судового провадження, а також можливості вручення йому судових документів засобами поштового зв’язку, суд повідомляє його через оголошення на сайті суду і вважає, що учасника справи повідомлено належним чином.

 

Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п’ять днів до судового засідання. Копію заяви в той самий строк надсилають іншим учасникам судового провадження.

Якщо порушено вказаний строк, суд має право залишити таку заяву без розгляду.

У разі участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду ризики технічної неможливості такої участі (переривання зв’язку тощо) несе учасник справи, який подав відповідну заяву.

У разі участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду, визначеному судом, під час виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи в судовому засіданні в режимі відеоконференції, суд відкладає розгляд справи. Винятки із цього правила можуть становити випадки, коли технічні проблеми виникають повторно або коли судове засідання може відбутися без участі такої особи.

У разі участі у відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів учасник справи має перебувати в умовах, у яких нічого не відволікає від участі в судовому засіданні.

 

РОЗДІЛ IV. Відкладення судового розгляду

непередання новому представнику всіх матеріалів, необхідних для здійснення представництва;

 

 

 

У такому випадку секретар судового засідання складає довідку про зняття справи з розгляду, у якій зазначає причини, що зумовили неможливість проведення судового засідання. Про наступну дату судового засідання учасників повідомляють у спосіб, визначений процесуальним законом.

 

Якщо доказ не може бути подано разом із першою заявою по суті справи з об’єктивних причин, учасник судового провадження повинен про це письмово повідомити суд та надати докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.

 

РОЗДІЛ VI. Поновлення та продовження процесуальних строків

 

6.1. Розв’язуючи питання про поновлення або продовження процесуальних строків суд ураховує:

- обізнаність сторони про наявність справи в суді, ухвалення судового рішення;
- присутність в судових засіданнях у цій справі сторони або її представника;
- поведінку (дії або бездіяльність) сторони/представника в процесі.

 

 

РОЗДІЛ VІІ. Підготовче судове засідання в суді першої інстанції

доказів.

 

РОЗДІЛ VIII. Особливості судового розгляду в суді першої інстанції.

Головуючий суддя, з додержанням встановленої процесуальним законом сукупності та послідовності дій, пропонує учасникам судового провадження порядок та послідовність розгляду справи, часовий регламент та черговість для виступів по суті спору та/або з процесуальних питань.

З метою забезпечення повного всебічного та об’єктивного з’ясування обставин справи й дотримання прав учасників судового провадження головуючий суддя може змінити регламент розгляду справи.

При цьому сторона, яка визначає свідків, що на її думку повинні бути допитані судом, у клопотанні повинна обґрунтувати їх кількість та чітко визначити щодо яких обставин вони можуть свідчити, уникаючи використання свідчень з «чужих слів» та/або свідків, які можуть лише коментувати відомі суду події, проте не були безпосередніми учасниками спірних правовідносин.

Регламент виступу в судових дебатах учасників судового провадження становить орієнтовно 5 хвилин для кожного учасника.

У разі розгляду справи в судовому засіданні за участю учасників судового провадження суд оголошує вступну та резолютивну частини рішення/ухвали, роз’яснює порядок оскарження та строки отримання повного тексту судового рішення.

У разі неприбуття всіх учасників судового провадження в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників судового провадження, суд підписує рішення/ухвалу без його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного тексту судового рішення.

 

Засобами поштового зв’язку судові рішення надсилають учасникам справи, які не брали участі в судовому засіданні та дані електронної пошти яких відсутні.

 

КРИМІНАЛЬНЕ СУДОЧИНСТВО

РОЗДІЛ І. Виклик у судове засідання

 

РОЗДІЛ ІІ. Клопотання учасників судового провадження про відкладення судового засідання та їх вирішення судом

 

 

РОЗДІЛ ІІІ. Питання відводу/самовідводу

3.1 Не є «іншими обставинами, які викликають сумнів в неупередженості судді» такі ситуації:

 

До проявів зловживання процесуальним правом на відвід слід віднести:

 

РОЗДІЛ IV. Направлення обвинувального акта до суду та підготовка до судового розгляду

4.1.Обвинувальний акт у кримінальному провадженні, у якому хоча б до одного з підозрюваних застосований запобіжний захід у виді тримання під вартою або домашнього арешту, має бути переданий до канцелярії суду завчасно до закінчення строку дії запобіжного заходу.

 

4.6 Суд із врахуванням думки учасників судового провадження та складності судового провадження може під час проведення підготовчого судового засідання визначитися з регламентом виступів учасників під час судового розгляду (зокрема, установити регламент виступу прокурора з коротким викладом обвинувального акта, регламент вступних промов сторін судового провадження, регламент для інших клопотань та заяв).

 

РОЗДІЛ V. Виступи учасників судового провадження, дослідження доказів, вирішення клопотань.

5.1. Прокурор, дотримуючись встановленого під час підготовчого судового засідання або судового розгляду регламенту, оголошує короткий виклад обвинувального акта. Під час свого виступу прокурор має право розраховувати на ознайомлення стороною захисту з повним змістом обвинувального акта, врученого раніше, акцентуючи при цьому на суті висунутого обвинувачення, не обтяжуючи свій виступ зайвою деталізацію та повторенням фактичних обставин щодо кожного з обвинувачених.

 

 

РОЗДІЛ VI. Проголошення вироку

6.1. Суд має право за згодою учасників судового провадження проголосити вступну та резолютивну частини вироку з одночасним врученням копії його повного тексту в день проголошення судового рішення.

 

Робота суду в умовах надзвичайних ситуацій
(воєнний стан, замінювання будівлі суду, карантин)

  1. Надзвичайною ситуацією в цих Правилах називаємо обстановку на території регіону чи суду, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, учасників судового розгляду, у зв’язку із застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров’ю населення, неможливості здійснення судочинства.
  2. В умовах карантину суд продовжує здійснювати судочинство в порядку, визначеному процесуальним законом. Однак учасники судового розгляду зобов’язані додержуватися карантинних заходів, таких як використання захисних масок, додержання порядку самоізоляції за наявності ознак захворювання та інше.
  3. В умовах воєнного стану суд продовжує здійснювати судочинство в порядку, визначеному процесуальним законом.

Однак у разі оголошення повітряної тривоги, загрози ракетних ударів, надходження повідомлення про замінування будівлі суду тощо робота суду зупиняється. Учасники судових засідань мають залишити приміщення суду й перейти в укриття.

Після оголошення про відбій повітряної тривоги та завершення всіх перевірок щодо повідомлення про замінування робота суду відновлюється. Судовий розгляд може бути продовжений із тієї стадії, на якій він був зупинений, за умови присутності учасників судового провадження.

  1. Учасник судового провадження, який не може прибути в судове засідання у зв’язку з оголошенням сигналу повітряної тривоги, повинен оперативно в будь-який доступний спосіб повідомити суд про причини свого неприбуття в судове засідання.
  2. Суд у разі неприбуття учасників справи в судове засідання, яке розпочалося після скасування сигналу повітряної тривоги, повинен з’ясувати в учасників судового провадження про причини їх (шляхом здійснення секретарем судового засідання телефонного дзвінка). Якщо неприбуття учасників судового провадження в судове засідання зумовлене неможливістю дістатися вчасно до приміщення суду через необхідність перебувати в укритті під час повітряної тривоги, суд відкладає розгляд справи, за умови відсутності клопотань про розгляді справи без участі сторін.